Kasko değer listesi, motorlu kara taşıtları sigortalılarının kasko poliçelerinin düzenlenmesinde yardımcı olmak amacıyla her ay Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından hazırlanan listedir.

Ancak 1 Nisan 2013 tarihinden bu yana Hazine Müsteşarlığı’nın yayınladığı yönetmelik gereğince sigorta şirketleri TSB’nin yayınladığı kasko araç değer listesi dışında farklı kaynakları da referans alabiliyorlar. Bu tarihten itibaren sigorta poliçelerinde araç değeri  yerine referans kaynağı belirtiliyor. Poliçe düzenleme sırasında aracın rayiç bedeli hangi referans kaynağına göre belirlendiyse, hasar veya tazminat ödemesi sırasında da söz konusu referans kaynağındaki rakam göz önünde bulundurularak ödeme yapılır.

Kasko araç değer listesi ile başta kasko poliçelerinin primleri olmak üzere, noterdeki devir işlemleri ya da MTV ödemelerinde hesaplamalar gerçekleştiriliyor.  Kasko değer listesineki fiyatlar piyasa şartlarına, aracın yaşına, model aralığı ve motor hacmi gibi özelliklere göre farklılık gösterebilir.

Araç Kasko Değeri Ne İşe Yarar?

  • Araç kasko değer listesi araçların kasko sigortası hesaplamasında baz alınacak olan değerin belirlenmesinde referans olarak kullanılır.
  • Hasar oluşması durumunda ödenecek tazminatın belirlenmesinde sigorta şirketleri güncel araç kasko değer listesini baz alabilirler.Araç değer listesi, TSB tarafından aylık olarak hazırlanır ve yayınlanır.
  • Kasko araç değer listesi, onbeş yaşına kadarki motorlu kara taşıtları için hazırlanmış olup, daha eski model ve tiplere ait motorlu taşıtların sigorta bedelleri sigortalı ile sigorta şirketi arasında mutabık kalınarak tespit edilmektedir.
  • Araçların kasko değerlerinin belirlenmesinde; araç marka, model ve yılllarıyla birlikte piyasa fiyatları etkilidir.Sigorta şirketleri, araçlar için verdikleri kasko tekliflerinde bu listeden faydalanırlar.
  • Motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri sırasında da kasko araç değer listesindeki, araç kasko değeri baz alınır.